Carl Richter

Carl Richter (Karl Richter)urodził się 6 października 1796 roku w Carlsbad. Był synem pastora Johanna Christiana Richtera z Ozimka.Jego rodzeństwem byli prawdopodobnie Johanna i Eduard, występujący w różnych dokumentach na terenie Ozimka.Ożenił się z Henriettez domu Nemming, urodzoną 11 lutego 1793 r. w Mandelholz, zmarłą 14 lutego 1870 w Ozimku.  Ich syn Karl, urodzony w Ozimku, był postacią wielce zasłużoną dla śląskiego przemysłu.

Carl Richter pojawia się w dokumentach Królewskiej Huty Malapane w Ozimku w latach 20-tych XIX wieku. Wymieniany jest między innymi jako rusznikarz Fabryki Karabinów. W pewnym okresie prawdopodobnie kierował produkcją zbrojeniową na terenie huty. Wiele wskazuje na to, że obok zatrudnienia w Królewskiej Hucie w Ozimku posiadał własna rusznikarnię. Królewska Huta produkowała w Ozimku jedynie broń seryjną różnego typu: karabiny piechoty, karabiny kawaleryjskie i pistolety.Znane egzemplarze broni sygnowanej zawsze bardzo podobnie: „C. RICHTER IN MALAPANE”, cechuje natomiast bogata ornamentyka roślinna, często grawerowana nie tylko na elementach metalowych, ale także w formie snycerki na drewnianych rękojeściach. Dominują wśród nich pistolety, jakkolwiek znane są także pojedyncze przykłady broni długiej. Można jedynie przypuszczać, że metalowe elementy tej broni wykonywane były w Królewskiej Hucie Malapane, a montaż, wyposażanie w precyzyjne oprzyrządowanie, grawerowanie i snycerka dokonywane były w prywatnej rusznikarni właściciela. Mimo, że wszystkie znane egzemplarze broni sygnowane są IN MAPAPANE pewne przesłanki wskazują na to, że rusznikarnia mogła się znajdować w Opolu.

Carl Richter zmarł 18 grudnia 1869 rokuprawdopodobnie w Ozimku i został pochowany, wraz z zmarłą kilka miesięcy później żoną, na cmentarzu ewangelickim w Ozimku obok innych zasłużonych hutników. Zachował się kamień nagrobkowy, wyeksponowany w utworzonym lapidarium, nie w pierwotnej lokalizacji.

 

JTJ