VI Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Żeliwa Artystycznego 19-22 września 2019 r. Ilsenburg, Góry Harz

Członkowie Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi z Ozimka w dniach 19-22 września 2019 r. wzięli udział w VI Międzynarodowym Spotkaniu Miłośników Żeliwa Artystycznego w Ilsenburgu  w Górach Harz (Niemcy). Organizatorami spotkania byli: Furst-Stolberg-Hutte Heimatstube Ilsenburg e.V. oraz Eisenhuttenverein Magdesprung Carl Bischof e.V. Spotkania te odbywają się od 2009 roku w cyklu dwuletnim, a poprzednie w 2017 roku z dużym sukcesem zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi w Ozimku. Każdorazowo gromadzą one naukowców, specjalistów, artystów, muzealników oraz kolekcjonerów z wielu krajów Europy i są okazją do wysłuchania ciekawych wykładów związanych z historią hutnictwa europejskiego oraz okazją do odwiedzenia historycznych obiektów hutniczych oraz muzeów.

W trakcie tegorocznego spotkania przedstawiono bardzo interesujące wykłady dotyczące między innymi historii hutnictwa w Górach Harz, metod badania żeliwa artystycznego z XIX wieku, sposobu renowacji tych wyrobów oraz przedstawiono sylwetkę Eduarda Schotta (1808-1895) niezwykle zdolnego metalurga, naukowca i wizjonera pełniącego w przeszłości funkcję nadinspektora hutniczego w  Furst-Stolberg-Hutte. Pod jego kierunkiem zaprojektowano i wyprodukowano około 3000 odlewów artystycznych zdobywających liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych wystawach, w tym na Światowych Targach w Paryżu w 1855 roku. Wśród nich niezwykle misterny wachlarz zrobiony z elementów niewiele grubszych od kartki papieru oraz ażurowe ozdoby przypominające koronkowe serwetki.

Piątkowe popołudnie było okazją do odbycia spaceru „żelaznymi ścieżkami” Ilsenburga, gdzie zobaczyliśmy liczne urządzenia wodne związane z przemysłem hutniczym między innymi stawy, kanały oraz tzw. „ptasi” młyn oraz mogliśmy podziwiać nagrobek Eduarda Schotta autorstwa jego syna rzeźbiarza Waltera Schotta. W miejscowym muzeum hutnictwa podziwialiśmy przykłady żeliwa artystycznego z okresu od XVI do początku XX wieku oraz liczne modele funkcjonalne pokazujące pracę dawnych urządzeń hutniczych. Na zakończenie dnia w Furst-Stolberg-Hutte odbył się pokaz odlewnictwa oraz wystawa wielu interesujących eksponatów żeliwa artystycznego.

Kolejny dzień był okazją do odwiedzenia zamku w miejscowości Harzgerode z wystawą żeliwa artystycznego z zakładu Magdesprung oraz odbycia spaceru wśród pozostałości zabudowań huty Magdesprung przy dźwiękach muzyki poważnej płynącej z głośników rozstawionych między zabudowaniami. W sąsiedztwie obejrzeliśmy też dużą formę żeliwną „Pokonany jeleń”,  a Pani Dorothee Bruck, specjalistka od renowacji dokładnie wyjaśniła jaki jest zakres niezbędnej renowacji tej formy. Wysłuchaliśmy również informacji na temat żeliwnego obelisku z 1812 roku
o wysokości  16 metrów, który wzorowany był na podobnym obiekcie wykonanym w 1802 roku w hucie Malapane w Ozimku. Obelisk z naszej huty o wysokości 22 metrów został postawiony w Ołdrzychowicach Kłodzkich na pamiątkę jednodniowej wizyty w Ołdrzychowicach pruskiej pary królewskiej Luizy i Fryderyka Wilhelma III Hohenzollerna. Odwiedziliśmy również znajdujący w pobliżu  budynek fabryki maszyn Carlswerk (wcześniejsza huta) z 1895 roku z funkcjonującym wewnątrz muzeum zawierającym części oryginalnego wyposażenia fabryki, w tym historyczne maszyny i urządzenia.

Ostatniego dnia uczestnicy spotkania udali się parową kolejką wąskotorową na Brocken, najwyższy szczyt Gór Harz o wysokości 1142 m n.p.m. skąd przy pięknej słonecznej pogodzie można było podziwiać piękne okoliczne widoki. Kolejne VII Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Żeliwa Artystycznego odbędzie się w Budelsdorf (Niemcy) i będzie organizowane przez tamtejsze muzeum żeliwa Eisenkunstguss Museum Budelsdorf.

Autorzy: BG, GB

 

Zdjęcia (autor BG):

Fot. 1. Członkowie SDMP przed domem Roberta Kocha w Clausthal-Zellerfeld.

Fot. 2. Nagrobek Eduarda Schotta w Ilsenburgu.

Fot. 3. Żeliwny wachlarz zrobiony w Furst-Stolberg-Hutte, Ilsenburg.

Fot. 4. Forma żeliwna „Pokonany jeleń” w Magdesprung.